Gymnáziá a veci "potrebné" pre bežný život

Barbora (Tako) | 14.07.2015

Pravdepodobne mierne odbočím od hlavnej myšlienky tohto článku, s ktorou v zásade súhlasím.
Ako stavebnici lego tohto vzdelávacieho systému (stále vo fáze výroby) mi je tŕňom v oku viac z vyššie uvedených vecí. Nie tŕňom, ale brvnom v mojom oku je však iba jedna z vecí v tomto článku uvedená - a to síce veta "na gymnáziu sa učia veci, ktoré potrebuje obyčajný človek k svojmu životu". (Je takisto možné že môj necitlivý zmyslový systém nerozoznal iróniu. V tom prípade je možné zvyšok príspevku ignorovať.)
Napriek mojej robotickej podstate je táto kombinácia slov vo mne stále schopná vyvolať rozhorčenie, ba až hnev nad systémom, ktorý ma vyrobil.
Sto gymnázií, sto chutí ako sa hovorí. Nemám veľmi informácie o ostatných gymnáziách, avšak to moje mi jednoznačne takéto informácie neposkytuje, a to z niekoľkých príčin:

a. bolo vydané nariadenie, podľa ktorého sa nemusíme učiť všetko, a tak si učitelia odrezávajú časti učiva, ktoré sú náročnejšie, a ktoré sa proste učiť nemusíme, aj keď sú pravdepodobne potrebné.

b. nekladie sa dôraz na kvalitu študentskej práce a domácu prípravu.

c. nepotrebujete veciam rozumieť, stačí si ich pamätať a zopakovať tak, ako je to "správne".

d. chuť po ďalších informáciách z danej tematiky je tvrdo potlačovaná, lebo sa "musí ísť ďalej aby sa všetko stihlo".

e. ŽIADNA PRAX. Čo je to mikroskop? Skúmavka? Ja poznám iba projektor, tabuľu a pero.

Gymnáziá a súčasný školský systém je ekvivalentom holokaustu životnej a študijnej motivácie a chuti po vedomostiach.

Čo sa týka zovšeobecnenia záujmov súčasných študentov gymnázií, takisto si nemyslím, že by bolo práve najbližšie k pravde. Aspoň čo sa týka mojej školy, bližšie by bolo: chlast, internet, mainstreamové televízne série.

Feel free to react, I'm looking forward to your reply.

Pridať nový príspevok